Forpro
Skontaktuj się: 533 387 888 (Godziny obsługi klientów: 10-16)
2022-09-26

Jak dbać o buty biegowe, wydłużyć ich żywotność i na ile powinny wystarczyć?

W obecnych czasach dużo mówi się o ekologii, wykorzystywaniu odpadów i przetwarzaniu materiałów, aby użyć ich do produkcji ponownie. Największe marki na rynku, nie tylko sprzętu sportowego, mają jasno określony cel – zmniejszyć ślad węglowy, używać materiałów ekologicznych i pochodzących z odzysku. To słuszny kierunek, w którym możemy brać czynny udział. Buty do biegania, jak każda inna rzecz, mają swoją określoną żywotność i zawsze przychodzi moment, w którym nasza ulubiona para butów biegowych przestaje być już tak miękka i wygodna jak na samym początku. Staje się twardsza, być może lekko dziurawa, poprzecierana na cholewce, a bieżnik z gumy przypomina raczej płaski placek. Kiedy wymienić buty biegowe? Na ile kilometrów powinny wystarczyć? Jak dbać o buty do biegania i co możemy zrobić, żeby wydłużyć ich życie? Tego dowiesz się w tym artykule.

Po czym poznać, że nasi kompani są już wysłużeni i na ile kilometrów starczają?

Zużyte buty wysyłają różne sygnały, które informują Cię o tym, że czas zacząć używać ich gdzieś indziej niż podczas treningów. W aspekcie wizualnym może to być przedzierająca się cholewka, wycierające się zapiętki lub spore zmarszczki na piance. Jedną z czerwonych flag, na które powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę, to bóle stawów, których wcześniej nie było. Jeśli bez zwiększenia intensywności bądź objętości w planie treningowym zaczynają boleć Cię kolana, stawy skokowe, plecy bądź stopy, prawdopodobnie jest to informacja o tym, że czeka Cię wymiana butów. Pianka przestała być już miękka i sprężysta, nie wraca do swojego kształtu tak szybko jak trzeba, a więc straciła lub szybko traci już swoje właściwości ochronne. To samo tyczy się napięć grup mięśni, które wcześniej po treningu spinały się znacznie mniej. W dobie mocno rozwiniętego obuwia startowego żywotność butów możemy podzielić na dwa segmenty – butów treningowych i startowych. Treningowe buty do biegania zazwyczaj mają starczyć od 800 do 1200 przebiegniętych kilometrów. Po średnio 600 kilometrach, wg badań Nike, pianka zaczyna tracić bezpowrotnie swoje właściwości. Granica 800-1200 kilometrów to moment, w którym systemy amortyzacji nie działają już tak jak powinny i powinny zostać wymienione w trosce o bezpieczną pracę naszych stawów.

Co ma wpływ na to, czy moje buty starczą mi na długo?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, to dobranie buta odpowiednio do swoich potrzeb. Jeśli będziesz biegać na dłuższych dystansach lub masa ciała jest wysoka, wybierz buty z dużą ilością amortyzacji, która wystarczy Ci na dłuższy okres czasu i będzie chronić stawy przed kontuzjami przeciążeniowymi. Wybierając zbyt twarde buty starczą Ci one na krócej, a ryzyko urazów będzie wyższe. Innymi czynnikami są teren, po którym biegasz czy klimat i pogoda, jaka obecnie panuje na zewnątrz.

Kilka przykazań, których musisz przestrzegać!

Buty biegowe mają być do biegania! Staraj się nie chodzić na co dzień w parze, której używasz obecnie do treningów. Do chodzenia używaj modeli, które są już „wybiegane”. Dalej powinny być wygodniejsze niż buty z twardą podeszwą, ale nie będziesz zużywać obecnych.

Odpowiednio zakładaj i ściągaj obuwie. Większość z nas sznuruje buty tylko raz, wkładając je na stopę „na siłę” już zawiązane. Wkładając buty w ten sposób wycierasz zapiętki, co prowadzi potem do obtarć pięt i ścięgna Achillesa. Mimo tego, że pianka będzie jeszcze świeża i nadająca się do biegania, to szybko wytarte zapiętki wykluczą możliwość korzystania z nich w trakcie treningu.

Susz buty! Stopa podczas chodzenia, jak i na każdym treningu się poci. I mimo, że możesz tego nie czuć, bo skarpetka ma za zadanie wchłaniać wilgoć, to jest ona przekazywana dalej w wyściółkę wewnątrz buta. Dlatego po treningu rozsznuruj i zdejmij buty, wyjmij wkładkę i połóż je w suchym miejscu, w którym będą mogły spokojnie wyschnąć.

Tak jak Twój organizm – buty potrzebują chwilę, aby odsapnąć. Firma Nike przeprowadziła badania, które mówią o tym, że odkształcenia na piance „regenerują się” od 24 do 48 godzin. Po tym czasie pianka wraca do swojego optymalnego kształtu i działa tak, jak powinna.

Teren ma znaczenie! Tak jak na nasze stawy – miękki teren ma też wpływ na nasze buty. Zabierając część energii pianka pracuje odrobine mniej niż podczas biegania po asfalcie, a więc zużywa się wolniej. Chcąc biegać bardziej zdrowo dla siebie i dla stawów wybieraj miękkie tereny, jeśli masz taką możliwość.

Monitoruj dystans. Aplikacje do monitoringu Twoich poczynań treningowych często mają funkcję przypisania danego treningu do modelu obuwia, w którym został wykonany. Dbając o ten szczegół będziesz dokładnie znać przebieg swoich butów, a co za tym idzie, będziesz w stanie na czas zareagować z wymianą ich na inny model, minimalizując ryzyko urazów przeciążeniowych.

Jak czyścić buty biegowe?

Większość biegaczy ma na to jeden prosty sposób. Wrzucamy buty do pralki, co często niesie ze sobą ryzyko zniszczenia obuwia i prowadzi do utraty gwarancji. Oto kilka sprawdzonych tipów na bezpieczne czyszczenie butów:

  • Unikaj prania w pralce. Używaj szczoteczki z miękki włosiem, letniej wody i detergentów stworzonych do mycia butów lub tkanin syntetycznych,
  • Po bieganiu w dużym błocie najpierw wysusz buty. Suche błoto łatwiej odczepi się od cholewki.
  • Kamyczki i lekkie błoto z pianki i bieżnika usuwaj od razu po treningu patyczkiem lub mokrą chusteczką/szmatką,
  • Raz na miesiąc wypierz buty ręcznie przy użyciu szczoteczki, aby usuwać pył z przestrzeni w cholewce,
  • Po treningu wyjmij wkładki i użyj dezodorantu do obuwia. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnego zapachu w środku buta. Przy dużej wilgoci wsadź do środka gazety lub nasyp ryżu, aby ją usunąć.

Czego unikać podczas czyszczenia i dbania o buty do biegania?

Obydwie powyższe czynności mają wydłużyć żywotność naszych butów biegowych. Czego unikać, aby robić to w bezpieczny sposób? Pod żadnym pozorem nie susz butów suszarką! Zbyt wysoka temperatura może spowodować rozklejenie się łączeń pomiędzy warstwami cholewki i podeszwą środkową. Podczas suszenia unikaj też wystawiania butów na ostre słońce, ponieważ cholewka może stracić swój kolor. Przy myciu cholewki szczoteczką unikaj twardego włosia i mocnego szorowania. Przyczyni się to do porwania włókien, które z czasem przyczynią się do powstania dziury.  

 

Zobacz więcej: