PL EN

Buty do biegania - jak wybrać?

Poniższy test nie da nam stu procentowej pewności takiej jak daje nam video analiza kroku biegowego przeprowadzona przez profesjonalistę w sklepie. Jednak w większości przypadków jest ona na tyle wiarygodna, że nawet profesjonalni biegacze polecają ja osobom, które nie są w stanie dokonać wideo analizy.

Co nam daje odpowiednie dopasowanie obuwia do sposobu stawiania stopy na podłożu? Przede wszystkim pozwala na uniknięciu wielu poważnych kontuzji, które mogą się ujawnić dopiero po dłuższym czasie użytkowania nieodpowiednich butów. Chronią nasze stawy – staw kolanowy, który jest bardzo często nadwyrężany przez biegaczy w przypadku dobrania odpowiedniego obuwia jest chroniony przez dobrą stabilizację stopy w bucie oraz odpowiedni stopień amortyzacji. Zapobiegają również nadwyrężeniom mięsni lub zwichnięciom. To są ich główne zalety, jednak nie zapominajmy tez o tym, że dobrze dobrany but diametralnie zmienia nasze podejście do biegania. W momencie kiedy założymy nieodpowiednie buty, nasz komfort podczas biegu mocno się obniża, a co za tym idzie, nasza motywacja spada.

Pierwszy test, czyli tak zwany test wodny:

Test wodny jest banalnie prosty do wykonania. Polega na odciśnięciu podeszwy stopy w taki sposób aby zobaczyć jak powierzchnia stopy przylega do podłoża. Do wykonania testu będzie nam potrzebna taca z lekko podniesionym brzegiem, aby móc nalać do niej niewielka ilość wody oraz papierowa torba lub inna powierzchnia z niewielkim stopniem chłonięcia wody, pozwalająca nam na dostrzeżenie wyników testu. Dalej pozostaje nam już tylko nalać wody, zamoczyć wspomniana wcześniej podeszwę stopy, a następnie odcisnąć ją na papierze. Należy pamiętać aby skóra była jedynie zwilżona, ponieważ w przypadku zbyt dużej ilości wody wynik może być przekłamany.
Skoro już wiemy jak wygląda nasz odcisk stopy, należy go porównać do odcisków z poniższego obrazka.

Jeśli udało Ci się dopasować swój odcisk stopy do jednego z wymienionych na obrazku koniecznie przeczytać poniższą instrukcję aby dowiedzieć się jaki występuje u Ciebie typ pronacji stopy.

  1. Odcisk przodu stopy wraz z odciskiem pięty połączony węższą częścią śródstopia oznacza prawidłową budową topy, czyli stopę neutralną.
  2. Odcisk całej lub prawie całej stopy świadczy o tym, że posiadasz niskie sklepienie, czyli prawdopodobna jest nadpronacja.
  3. Brak połączenia pomiędzy przednią częścią stopy, a tylną oznacza że możesz być tzw. nadsupinatorem.

Test wodny za nami, czas jednak utwierdzić się w wynikach. Przed nami kolejny test, który pomoże nam określić z jakim typem pronacji mamy doczynienia. „Test zdartej podeszwy” nie jest niczym innym jak sprawdzenia w naszych starych butach, które części podeszwy są najbardziej wytarte.
Tutaj znowu z pomocą przychodzi nam obrazek, na którym dokładnie widać co oznaczają poszczególne przetarcia.

Po tych dwóch testach już wiesz w jaki sposób stawiasz stopę podczas biegu, ale co dalej? Teraz lekkie objaśnienie jak to wszystko się ma do butów. Buty do biegania jak już zapewne wiele osób wie nie służą tylko do osłony naszej nogi przed warunkami atmosferycznymi, są one swoistym lekarstwem na dolegliwości. Ułożenie wykładziny, pianki oraz innych systemów amortyzacyjnych w bucie jest dostosowane specjalnie dla powyższych typów pronacji. W zależności od sposobu w jaki nasza stopa się przechyla but redukuje to wychylenie poprzez sztywniejsze, bądź wyższe wypełnienie buta w danym rejonie buta.

Przechylenie stopy podczas biegu to jednak nie jedyny element jaki wpływa na nasz bieg, ma na niego również wpływ ciężar ciała. W zależności od tego jak duże nacisk stawiamy na podeszwę buta musimy wziąć pod uwagę jego odporność. Dla lżejszych biegaczy polecane są buty amortyzacyjne – w butach tego typu bardziej stawia się na amortyzację stopy. Dla osób cięższych, u których następuje dość mocno uderzenie stopą o podłoże zaleca się obuwie stabilizujące, ze względu na to że obuwie mocno zamortyzowane uległoby szybkiemu zużyciu materiału amortyzującego, przez co but straciłby swoje właściwości stabilizacyjne.

Jeśli nadal nie masz pewności zapisz się do nas na videoanalizę kroku biegowego, w której pomożemy Ci wybrać but idealnie dopasowany do Twoich potrzeb: Zapisz się!