PL EN
Adidas Nike Muuv

Nike Pegasus 36 Trail GORE-TEX – czyli propozycja wodoodpornego buta trailowego typu All-Terain od Nike

Po dosyć dłuższej przerwie, na rynek biegowy wraca Pegasus w wersji Trail. Dołącza on do grona innych butów trailowych od Nike, mowa tutaj o Nike WildHorse i Nike Terra Kiger. Dzięki dobremu przyjęciu się modelu Pegasus Trail pod koniec tego roku zostaje wypuszczony bohater tej recenzji -  „Pegasus 36 Trail GTX

 

gore1

 

Na pierwszy rzut oka, niewiele różni się od swojego brata bez wodoodpornej membrany, a nawet od klasycznego Pegasusa 36. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to jest ten sam but, tylko ze zmienioną cholewką na tą z GORE-TEX'em, grubszą podeszwą i większym bieżnikiem. Ale jednak nie do końca, jak to się mówi - „diabeł tkwi w szczegółach”. Różnic jest kilka i to dość istotnych.

Pegasus 36 Trail GTX jest lżejszy o 28 gramów od wersji bez membrany. W rozmiarze 44 waży on tylko 288g, co czyni go bardzo lekkim butem, jak na but trailowy. Zauważalny jest także brak systemu FlyWire, czyli takich „linek”, które odpowiadają za lepsze dopasowanie cholewki do stopy. Z uwagi na możliwość przerwania FlyWire o konar drzewa, gałąź czy kamień - został tak zaprojektowany, aby nie musiał ich mieć! Dopasowanie jest bardzo dobre i cholewka „trzyma stopę” – co pozwala na intensywne treningi w górskich bądź leśnych klimatach.

Oddychalność przez wodoodporną cholewkę buta nie jest tak wysoka jak w innych modelach Pegasus'ów, i czułem, że przy wyższych temperaturach się stopa po prostu gotuje, jednak przy spadku temperatury do bardzo niskiej, nie czułem, że moje stopy zamarzają, but trzymał ciepło i dodatkowo zachowywał moje nogi suche poprzez dobre odprowadzenie wilgoci. Co ogromnie mnie zaskoczyło i jest bardzo dużym plusem.

Cholewka została wzmocniona na przodzie o wstawki z TPU, co będzie chroniło nasze palce przy kontakcie z korzeniami lub kamieniami.

Jeśli chodzi o bieżnik to jest podobny do asfaltowego, jednak został on bardziej „podniesiony” - dzięki czemu zdecydowanie lepiej się biega w terenie, ale też nie jest za agresywny, co gwarantuje komfortowy bieg na utwardzonych ścieżkach.

Trailowe pegasusy również posiadają więcej miejsca na palce, tzw. „toe box”. Co przekłada się na bardziej naturalne ułożenie przedniej części stopy oraz na lepszą stabilizację podczas biegu.

k2

 

Porównując wersje Trail do „asfaltówki” warto wspomnieć o podeszwie. W wersjach Trail powrócono do 2 poduszek gazowych ZOOM AIR, czyli systemu sprzed paru lat (od wersji 35 jest już jedna poduszka, która jest całej długości podeszwy). Jednak but nadal zachowuje świetną amortyzację, która dba o nasze stawy oraz doskonały zwrot energii, co pozwala na dynamiczne treningi.

Pianka zawarta w podeszwie została wykonana w technologi Cushlon, gdzie wersja asfaltowa posiada bardziej stabilną piankę Cushlon ST.

Jak w większości butów Nike te również posiadają drop 10mm, (13,5 mm przednia część buta, 23,5 mm pięta).

Warto pochwalić tego buta za elementy odblaskowe, które po zmroku powodują, że jesteśmy widoczni z dużej odległości – bezpieczeństwo ponad wszystko!

 

Nike Pegasus 36 Trail GORE-TEX, jest świetną propozycją dla osób które potrzebują wodoodpornego buta trailowego, który sprawdzi się w jesienno/zimowej aurze. Sprawdzą się również dla poszukiwaczy buta uniwersalnego, którego można zabrać ze sobą na ścieżkę do lasu lub na górski szlak. Jeśli jesteś wielkim fanem Pegasusów i uwielbiasz w nich biegać - ten model na pewno spełni Twoje oczekiwania i wzniesie treningi na wyżyny!

k3

Kamil Aid - zapalony biegacz. Szczególnie upatrzył sobie biegi górskie. Doradca w naszym salonie Nike na Wilanowie. Jego rekordy życiowe na poszczególnych dystansach:, 10 KM – 40:34, Półmaraton – 1:34:15 , Łemkowyna Trail 30km – 3:01:01.

Dostępność produktu
41 / US 8 / 26 cm
42 / US 8.5 / 26.5 cm
42.5 / US 9 / 27 cm
44 / US 10 / 28 cm
44.5 / US 10.5 / 28.5 cm
 Nike Zoom Pegasus 36 Trail GORE-TEX Buty biegowe