Forpro
2020-11-23

Zimowy but do biegania w terenie czyli Nike Pegasus Trail 2 Gore-TEX

 

Tegoroczna seria zimowa (2020) butów biegowych od Nike

Nike Pegasus Trail 2 GORE-TEX to najnowszy model z serii butów biegowych Nike Trail, który zastąpił swojego poprzednika Pegasusa 36 Trail z poprzedniego sezonu. W tym roku cała kolekcja Trailowa od firmy Nike została mocno zmieniona. Modele takie jak Nike Wildehorse czy Pegasusy trailowe przeszły niesamowitą transformacje względem poprzednich modeli biorąc pod uwagę nienaganną, nową odsłonę design’u jak i dobrze technologicznie dobrane wykonanie poszczególnych elementów cholewki, pianki czy bieżnika. Nowa seria zapewnia pełen komfort i przyjemność z biegania, nawet w niesprzyjających warunkach.

 

Co się zmieniło względem poprzednika i co nowego można zauważyć?

Nie ma co ukrywać, but przeszedł rewolucje. Nike Pegasus 36 Trail GORE-TEX wykonaniem nawiązywał do swojego „asfaltowego” brata - Nike Pegasusa 36, tak najnowszy model zdecydowanie zaskakuje i różni się od ubiegłorocznej wersji czy nawet tej z bieżącego roku czyli Nike Pegasus 37. Nie znajdziemy wielu wspólnych cech.

Na pierwszy rzut oka od razu można zauważyć, że Nike Pegasus Trail 2 Gore-TEX został wyposażony w inną amortyzację. Do tego celu została w nim użyta Pianka React, zamiast pianki Cushlon ST, która zastosowanie natomiast znalazła w poprzedniku czyli Pegasus 36 Trail. I to był bardzo dobry wybór, brawo Nike! Dzięki tej solidnej zmianie nasz model:

  • Stał się bardziej miękki

  • W moim odczuciu podczas testów – wygodniejszy

  • Zyskał większą dynamikę, co podczas testów niejednokrotnie mogłem zauważyć w trakcie wykonywania szybszych odcinków, kiedy pianka Nike React podczas każdego kroku bardzo dobrze zwracała energię i lekko ale istotnie wybijała mnie z ziemi

​Korzyści które wynikają z dynamicznych cech buta odczułem nie tylko podczas szybszego biegu ale co ważne nawet biegnąc w wolniejszym tempie (!) co dla większości biegaczy w okresie budowania bazy biegowej przed właściwym sezonem może być istotną zaletą przekładającą się na efekty treningowe i ogólnie lepsze podejście do treningu wynikające z faktu posiadania bardzo dobrego sprzętu. To co przede wszystkim dało się zauważyć to fakt, że amortyzacja pod stopą jest na tym poziomie, który gwarantują buty „asfaltowe”, przeznaczone do redukcji obciążeń podczas biegów po dużo twardszym podłożu. W moim odczuciu stanowi to bardzo duży plus dla tego modelu, który świadczy o większej uniwersalności której obecnie potrzebuje wiele biegaczy.

 

Strukturalny bieżnik w bucie biegowym

Kolejna istotna zmiana to strukturalny bieżnik w bucie. Jako ciekawostkę dodam, że Nike podaje iż podczas projektowania podeszwy inspirowało się oponami rowerowymi. 
W modelu Nike Pegasus Trail 2 Gore-TEX duży nacisk został położony na płynne przejście wynikające ze struktury bieżnika - od dużych wypustek pod palcami i piętą do dużo bardziej zwartych i mniejszych w środkowej części podeszwy. Bieżnik bardzo dobrze spisywał się na nieutwardzonym podłożu, w szczególności na podbiegach w pagórkowatym terenie, gdzie ani razu nie zdarzyło mi się stracić równowagi czy po prostu „wypaść z rytmu” podczas biegu. 
 
Nike Pegasus Trail 2 GORE-TEX, But biegowy na zimę od Nike
 
Szerzej położone i oddalone od siebie strefy nacięć w bieżniku wpłynęły również na stabilność na nierównym terenie a sam bieżnik, patrząc od boku, został nieco wypłaszczony, tak aby biegacze nie czuli się jak w korkach piłkarskich biegnąc miejscami po asfalcie. Udało mi się o tym przekonać podczas testowania butów w rezerwacie „Olszynka Grochowska” z którego zaraz po wybiegnięciu na asfalt, nie miałem problemu z gwałtownym odczuciem twardszego podłoża potęgowanym przez niedostosowany do tego terenu bieżnik. 
Można śmiało stwierdzić, że podczas krótkiego czy nawet dłużej trwającego zejścia ze ścieżki leśnej na asfalt nie odczujemy w tym bucie problemów gdyż poziom amortyzacji i odpowiednia budowa bieżnika gwarantować nam będą równie odpowiednie poczucie komfortu co na stricte crossowych ścieżkach.
 

 

GORE-TEX do biegania w złych warunkach?

Na zakończenie wisienka na torcie czyli GORE-TEX – główna technologia wyróżniająca nasz model. Dla osób, które pierwszy raz mają styczność z tym terminem krótkie wyjaśnienie:

 

GORE-TEX jest to materiał który składa się z mikroskopijnych otworów, których średnica jest większa od pojedynczego molekułu wody (H2O) a zarazem mniejsza od kropli wody, będącej „pakietem” takich cząsteczek. 

Dlaczego te terminy są dla biegacza istotne? 

Dzięki tej cesze membrana goretexowa jest w stanie zablokować przepuszczanie wielocząsteczkowej wody z zewnątrz, np. kropel deszczu, a jednocześnie sprawia, że wydzielany w środku buta pot (będący w postaci pary wodnej) jest w stanie zostać odprowadzony na zewnątrz buta. W dużym uproszczeniu można opisać to jako odpowiednią oddychalność i wentylację buta mimo w pełni hydrofobowego charakteru.

 

Nike Pegasus Trail 2 GORE-TEX, zimowy but biegowy od Nike

 

Czysta teoria? Ale jak najbardziej ona działa! Biegałem podczas deszczu, jak i testowałem membranę w warunkach domowych. W obu przypadkach but pozostał suchy. Wszystkim posiadaczom tego modelu szczerze polecam wykonanie 3-minutowego testu, polegającego na zanurzeniu czubka buta w misce z wodą. :)

Tak jak ja nie powinniście być zaskoczeni wynikami. W poprzednim modelu na podobnym eksperymencie wynik był ten sam: buty nie są przemakalne. Nike Pegasus Trail 2 Gore-TEX idealnie sprawdzi się jako but biegowy na zimę, nie przemoknie, zapewni dodatkowe ciepło i suchość dla stopy biegacza – cechy istotne dla wszystkich ale głównie dla biegaczy, którzy potrzebują buta nawet na 2 treningi dziennie lub dzień po dniu. 

 

Wady jakie widzę?

Niestety nie są to buty które można polecić na cały rok. W cieplejsze dni, stopa będzie się pocić podczas biegania. But jest po prostu za ciepły do robienia kilometrów w lato, ale ku temu Nike przygotowało inne modele.

 

Więc dla kogo jest ten but?

Nike Pegasus Trail 2 GORE-TEX to but stworzony do biegania w terenie mieszanym, stworzony z myślą o biegaczach, którzy lubią trailowe warunki ale wiedzą że czasami muszą też dobiec po asfalcie do terenu nieutwardzonego. Dzięki swojej uniwersalności jak na buty w teren, Pegasus Trail 2 GORE-TEX sprawdzi się w lesie, górach i na asfalcie. But będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują więcej amortyzacji, ale nie chcą tracić na dynamice biegu. Cholewka z GORE-TEXu, będzie powstrzymywała wchłanianie przez buta wody. Dla naszych stóp jest to pewnego rodzaju wybawienie. Każdy kto startuje w Ultra Maratonach albo innych biegach o charakterze trailowym, powinien przekonać się że ten but sprosta wszystkim oczekiwaniom. Nike Pegasus Trail 2 bez problemu poradzi sobie nawet z przemierzeniem +50km cały czas oddając biegaczowi komfort i przyjemność z biegu. Lecz nie tylko do biegania ten but może zostać użyty. Jest on na tyle uniwersalny, że szczerze polecam go nawet zabrać ze sobą na wypad w góry jak i na wyjście do lasu na zwykły spacer czy do miasta podczas trudnych warunków pogodowych.

 

Moja ocena końcowa

Tak ja na samym początku pisałem, miałem okazję przetestować trailowe modele Pegasusa z ostatnich dwóch sezonów – oba zdecydowanie przypadły mi do gustu. Co cieszy wielu biegaczy, jak również i mnie, zaczął się właśnie ciekawy okres przygotowawczy w sezonie, gdzie długie wybiegania, a szczególnie te crossowe będą na porządku dziennym a zarazem bardzo budujące w bazowym treningu do sezonu właściwego. Jestem pewien, że tego typu model sprawdzi się na takich treningach na których liczy się przede wszystkim pełen komfort i przyjemność z biegania, nawet w nie najlepszych warunkach.

 

Autor artykułu:

Kamil Aid - zapalony biegacz. Szczególnie upatrzył sobie biegi górskie. Doradca w naszym salonie Nike na Wilanowie. Jego rekordy życiowe na poszczególnych dystansach:, 10 KM – 40:34, Półmaraton – 1:34:15 , Łemkowyna Trail 30km – 3:01:01.