PL EN
Nike

Jakie buty do biegania wybrać? - Zrób test domowymi sposobami!

Poniższy test nie da nam stu procentowej pewności takiej jak daje nam video analiza kroku biegowego przeprowadzona przez profesjonalistę w sklepie. Jednak w większości przypadków jest ona na tyle wiarygodna, że nawet profesjonalni biegacze polecają ja osobom, które nie są w stanie dokonać wideo analizy.
Co nam daje odpowiednie dopasowanie obuwia do sposobu stawiania stopy na podłożu? Przede wszystkim pozwala na uniknięciu wielu poważnych kontuzji, które mogą się ujawnić dopiero po dłuższym czasie użytkowania nieodpowiednich butów. Chronią nasze stawy – staw kolanowy, który jest bardzo często nadwyrężany przez biegaczy w przypadku dobrania odpowiedniego obuwia jest chroniony przez dobrą stabilizację stopy w bucie oraz odpowiedni stopień amortyzacji. Zapobiegają również nadwyrężeniom mięsni lub zwichnięciom. To są ich główne zalety, jednak nie zapominajmy tez o tym, że dobrze dobrany but diametralnie zmienia nasze podejście do biegania. W momencie kiedy założymy nieodpowiednie buty, nasz komfort podczas biegu mocno się obniża, a co za tym idzie, nasza motywacja spada.

Pierwszy test, czyli tak zwany test wodny:


Test wodny jest banalnie prosty do wykonania. Polega na odciśnięciu podeszwy stopy Test_wodnyw taki sposób aby zobaczyć jak powierzchnia stopy przylega do podłoża. Do wykonania testu będzie nam potrzebna taca z lekko podniesionym brzegiem, aby móc nalać do niej niewielka ilość wody oraz papierowa torba lub inna powierzchnia z niewielkim stopniem chłonięcia wody, pozwalająca nam na dostrzeżenie wyników testu. Dalej pozostaje nam już tylko nalać wody, zamoczyć wspomniana wcześniej podeszwę stopy, a następnie odcisnąć ją na papierze. Należy pamiętać aby skóra była jedynie Pronacjazwilżona, ponieważ w przypadku zbyt dużej ilości wody wynik może być przekłamany.
Skoro już wiemy jak wygląda nasz odcisk stopy, należy go porównać do odcisków z poniższego obrazka.


Jeśli udało Ci się dopasować swój odcisk stopy do jednego z wymienionych na obrazku koniecznie przeczytać poniższą instrukcję aby dowiedzieć się jaki występuje u Ciebie typ pronacji stopy. 


A )
Odcisk przodu stopy wraz z odciskiem pięty połączony węższą częścią śródstopia oznacza prawidłową budową topy, czyli stopę neutralną.
B ) Odcisk całej lub prawie całej stopy świadczy o tym, że posiadasz niskie sklepienie, czyli prawdopodobna jest nadpronacja.
C ) Brak połączenia pomiędzy przednią częścią stopy, a tylną oznacza że możesz być tzw. nadsupinatorem.

Test wodny za nami, czas jednak utwierdzić się w wynikach. Przed nami kolejny test, który pomoże nam określić z jakim typem pronacji mamy doczynienia. „Test zdartej podeszwy” nie jest niczym innym jak sprawdzenia w naszych starych butach, które części podeszwy są najbardziej wytarte.
Tutaj znowu z pomocą przychodzi nam obrazek, na którym dokładnie widać co oznaczają poszczególne przetarcia.


Po tych dwóch testach już wiesz w jaki sposób stawiasz stopę podczas biegu, ale co dalej? Teraz lekkie objaśnienie jak to wszystko się ma do butów. Buty do biegania jak już zapewne wiele osób wie nie służą tylko do osłony naszej nogi przed warunkami atmosferycznymi, są one swoistym lekarstwem na dolegliwości. Ułożenie wykładziny, pianki oraz innych systemów amortyzacyjnych w bucie jest dostosowane specjalnie dla powyższych typów pronacji. W zależności od sposobu w jaki nasza stopa się przechyla but redukuje to wychylenie poprzez sztywniejsze, bądź wyższe wypełnienie buta w danym rejonie buta.


Przechylenie stopy podczas biegu to jednak nie jedyny element jaki wpływa na nasz bieg, ma na niego również wpływ ciężar ciała. W zależności od tego jak duże nacisk stawiamy na podeszwę buta musimy wziąć pod uwagę jego odporność. Dla lżejszych biegaczy polecane są buty amortyzacyjne – w butach tego typu bardziej stawia się na amortyzację stopy. Dla osób cięższych, u których następuje dość mocno uderzenie stopą o podłoże zaleca się obuwie stabilizujące, ze względu na to że obuwie mocno zamortyzowane uległoby szybkiemu zużyciu materiału amortyzującego, przez co but straciłby swoje właściwości stabilizacyjne.


Poniżej znajduje się tabela z której możemy dowiedzieć się jaki but jest dla nas odpowiedni. Nie są to oczywiście wszystkie modele jakie posiadamy dla poszczególnych typów pronacji, a niektóre z nich:


Stopa neutralna Nadpronacja Nadsupinacja
Kobieta  

Zoom Terra Kiger Atomic Red/Tropical Teal/Noble Red/Flash Lime

Air Pegasus +30 Atomic Pink/Black/Armory Slate

Zoom Vomero+ 8 Violet/Grey/White Style

LunarEclipse Cool Grey/fusion Red/Dark Grey

LunarGlide+5 Atomic Pink/Black/Armory Slate/Club Pink

LunarGlide+5 Atomic Pink/Black/Armory Slate/Club Pink

LunarGlide+5 Grey/Atomic Green

Nike Zoom Structure +16 Armory slate/Atomic Pink

LunarEclipse Cool Grey/fusion Red/Dark Grey

LunarEclipse Blue/Green

LunarEclipse Grey/Orange

Air Pegasus +30 Atomic Pink/Black/Armory Slate

Zoom Vomero+ 8 Violet/Grey/White Style
LunarGlide+5 Atomic Pink/Black/Armory Slate/Club Pink

LunarGlide+5 Grey/Atomic Green

LunarEclipse Cool Grey/fusion Red/Dark Grey

LunarEclipse Blue/Green

LunarEclipse Grey/Orange

Mężczyzna

Nike Zoom Terra Wildhorse Prize Blue/Total Orange/Flash Lime

Flyknit Lunar 1 Blue/Yellow Style

Pegasus+ 30 Atomic Green/Orange/Black

Free 5.0+ Armory Slate/Black/Sonic Yellow

Zoom Elite Wolf Grey/Reflective Silver/Anthracite/Sonic Yellow

LunarGlide+ 5 Dark Grey/White/Gym Red/Atomic Red

LunarGlide+ 5 Dark Grey/White/Gym Red/Atomic Red

LunarGlide+ 5 Blue Hero/Black/Anthracite/Total Orange

Zoom Structure+ 16 Pimento/Reflective Silver-Volt

LunarEclipse+ 3 Platinium/Orange/Black

Vomero+ 8 Atomic Green

Vomero+ 8 Dark Grey/White-Black, Style

LunarEclipse+ 3 Platinium/Orange/Black